Reagovanje o izmenama Zakona o poljoprivredi
INVESTITORI NEĆE KOOPERIRATI – HITNA OSTAVKA MINISTARKE POLJOPRIVREDE
Novi Sad, 23. novembar 2015.
Na predložen Predlog izmena i dopuna Zakona o poljoprivrednom zemljištu zainteresovani daju amandmane, ali sa više mesta ima i predloga da se ovaj zakon povuče, a nisu i retke oštre političke polemike.
Iz Kluba 100P plus su pored komentara o zakonu naveli da traže hitnu ostavku ministarke poljoprivrede.
„Predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu je najaktuelnija tema za poljoprivrednike u ovom momentu. Tvrdimo da su udruženja poljoprivrednika koja su učestvovala u donošenju ovog predloga i na koje se ministarstvo poziva, u stvari udruženja bezzemljaša i ljudi koji nisu poljoprivredni proizvođači. Na insistiranje Kluba da nam ministarka pokaže neobrađeno poljoprivredno zemljište u Vojvodini, ministarka se oglušila, te smatramo da smo u pravu kada tvrdimo da takvog poljoprivrednog zemljišta u Vojvodini nema. Što se tiče uzurpiranog poljoprivrednog zemljišta, uzurpatori su poznati i Ministarstvu i lokalnim samoupravama u čijim upravama sede, u 90% slučajeva, članovi vladajuće koalicije. Zbog nemara lokalne samouprave i ministarstva, dolazi do uzurpacije državnog poljoprivrednog zemljišta. Iz svega gore navedenog i još mnogo drugih nejasnih i nedorečenih izjava i postupaka Vlade i resornog ministra, izlazimo u javnost sa našim zahtevima.
ZAHTEVI KLUBA 100P PLUS
- HITNO POVUĆI PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POLJOPRIVREDNOM ZEMLJIŠTU IZ SKUPŠTINSKE PROCEDURE!
Obrazloženje:
- Ako ovakav zakon bude usvojen, porodična poljoprivredna gazdinstva će biti u potpunosti uništena i doći će do potpunog odumiranja sela, a naročito u Vojvodini gde se i nalazi 90% obradivog državnog zemljišta.
- Primenom ovakvog zakona nepovratno se gubi najveći i neobnovljivi prirodni resurs Srbije.
- Ovim zakonom se ne pokazuje ni dobra volja, a kamoli dugoročna strategija Srbije što se tiče poljoprivrede. Da li zemlju treba da obrađuju takozvani investitori ili porodična poljoprivredna gazdinstva.
- Poljoprivredno zemljište u Nemačkoj obrađuju Nemci, u Danskoj Danci, u Engleskoj engleski poljoprivrednici, pa tako i u Srbiji poljoprivredno zemljište treba da obrađuju SAMO naši poljoprivrednici.
- Tvrdimo da takozvani investitori neće ostvariti kooperantske odnose sa “malim” poljoprivrednim gazdinstvima (primer – mlekarstvo u Srbiji).
2. HITNO TRAŽIMO SMENU MINISTRA POLJOPRIVREDE!
Obrazloženje:
- Uloga Ministra poljoprivrede je da štiti domaća registrovana poljoprivredna gazdinstva, a ne da favorizuje tajkune i takozvane investitore. Ovim predlogom zakona ministarka je dokazala da ne brine o poljoprivrednim proizvođačima, jer je dovela do diskriminacije porodičnih poljoprivrednih gazdinstava, a naročito u Vojvodini, na koju se ovaj predlog zakona najviše odnosi.
- U izradi novog zakona moraju da učestvuju, pored pravnika, samo oni na koje se taj zakon direktno odnosi.
3. UKOLIKO SE NE USVOJE OVI NAŠI ZAHTEVI, BIĆEMO PRINUĐENI DA RADIKALIZUJEMO NAŠE PROTESTE, JER NEĆEMO DOZVOLITI DA NAM OTMETE NAŠU DEDOVINU I DA NAS LIŠITE NAŠEG OSNOVNOG SREDSTVA ZA RAD, KOJI NAM JE I USTAVOM ZAGARANTOVAN! 4. APELUJEMO NA PREDSEDNIKA REPUBLIKE SRBIJE, TOMISLAVA NIKOLIĆA DA, KAO DETE SA SELA I NEKO KO BI TREBALO DA RAZUME SVE PROBLEME PAORA, NE DOZVOLI DA OVAJ SRAMNI I OTIMAČKI ZAKON BUDE USVOJEN” – navodi se na kraju saopštenja Udruženja.